Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Христијански и народни имиња

Иван Грозданов  
Оригинален наслов на книгата : Христијански и народни имиња
ИСБН : 978-9989-61-3
Година на издавање : 2009
Издавачка куќа : Откровение
Прегледaна: 5175 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 126
Димензии : 130х200
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Во старо време, личните имиња испраќале семејна или општествена порака за чуствата, надежите, желбите, вербата, и стремежите на родителите. За новороденчињата се бирале имиња со длабоко значење.

Овој мал речник на лични имиња е од популарен карактер и има за цел, од една страна, на младите родители да им го олесни изборот на име за нивното новороденче, а од друга страна, да овозможи и поврзување на личното име со неговото потекло и значење. За имиња за кои не биле познати корените, потеклото или значењето, задачата останува на читателот како личен предизвик личен предизвик, да се потруди и да ги открие и да си ги впише во книгава, покрај соодветното име.


Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote