Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

СЕКСОТ И РЕЛИГИЈАТА

Даг Ејстејн Ендше  
Оригинален наслов на книгата : SEX OG RELIGION
ИСБН : 978-608-4654-42-1
Година на издавање : 2014
Издавачка куќа : БАТА ПРЕСС
Прегледaна: 2544 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 275
Димензии : 17 cm x 24 cm
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

„…Религијата го забранува и го наложува сексот, го осудува и го благословува, го казнува и наградува. Полот на нашите сексуални партнери, брачната состојба, расата, бојата, религијата и кастата, може да нè доведе до спасение или до христијанско проклетство. Додека некои моми - христијанки во Америка на балови танцуваат со своите татковци и му ветуваат на Бога дека невиноста ќе ја чуваат до бракот, будистичките монаси хомосексуалните односи ги сметаат за света тајна.

Дали Бог го осудува бракот меѓу црнците и белците, дали луѓето можат да имаат секс во рајот? Книгава се занимава и со односот на различни религии кон сексуалноста, со расизмот и сексуалните односи со демони, говори за изнудениот секс и за целибатот, за разводот, религијата и полигамијата…“

Книгата на контроверзниот норвешки социолог и филозоф е  најпреведуван, најпродаван, најчитан, најдокументиран и најполемичен труд од оваа област во светот. Ова научно истражување за сексот и религијата е единствено што засега може да се најде на македонската јазична територија.Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote