Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Обвинета: Вjера Гран

Агата Тушињска  
Оригинален наслов на книгата : Oskarżona: Wiera Gran
ИСБН : 978-608-243-070-6
Година на издавање : 2015
Издавачка куќа : Антолог
Прегледaна: 881 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 368
Димензии : 13x20
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Приказната на Владислав Шпилман допре до публиката од цел свет благодарение на Оскаровецот Пијанистот на Роман Полански. Онаа на пејачката Вера Гран е помалку позната. Вера Гран е полската Марлен Дитрих. Таа била прекрасна, егзотична пејачка ѕвезда од пред II-та светска војна, придружувана на пијано токму од Шпилман. Омилена во ноќните клубови на Варшава во 30-тите, продолжила да настапува и во варшавското гето (1941-2). Додека пијанистот, после војната станал херој, наводно криумчарејќи оружје за отпорот, Гран била обвинета дека соработувала со фашистите; жигосана како предавник, „курва на Гестапо“, понижувана, затворана, најпосле била прогласена за невина, но продолжила да биде премолчувана како уметник. Во основа, прогласена мртва и пред да умре, сè додека Агата Тишинска не ја напиша оваа книга. Поранешната пејачка се отвори пред писателката и ја раскажа својата страна на сторијата.

 

„Знаеме дека оваа книга ќе предизвика скандал“.

Нувел ОбсерваторОценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote