Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Книга за жената

Ошо .  
Оригинален наслов на книгата : The book of Woman
ИСБН : 978-9989-901-55-3
Година на издавање : 2008
Издавачка куќа : Мартина
Прегледaна: 1856 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 230
Димензии : 21x14 см
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Според Ошо, жената е мистерија. Сите обиди да ја разбереме, едноставно, се залудни. Во оваа книга, базирана врз неговите говори пред учениците, Ошо зборува за жената, но не од позиција на маж, туку од позиција на „свесност, освестеност“. „Со цел да го пронајдеме нејзиниот вистински потенцијал“, вели тој, „жената треба да се истражува внатре во нејзината душа и во нејзиното бунтување против секое угнетување. Ако немате бунтовничка душа, вие не сте живи во вистинска смисла на тој збор“.
    Ошо зборува за различни теми, како што се мајчинството, односите, семејството и контролата на раѓањето, сексуалноста, креативноста и медитацијата. Испитувајќи ја идејата за бракот, тој вели дека тоа е „најгрдата институција што ја измислил мажот“ затоа што негова цел е да има монопол врз жената. Ошо е подеднакво критичен и кон институцијата семејство која „го подмитува човековиот ум“. „Жената“, вели тој, „не треба да го имитира мажот. Уживајте во вашите женски квалитети, направете поезија од нив“. Совршената состојба на битието, според Ошо, е синтезата на главата и на срцето, со тоа што срцето треба да владее.
    Ретката сензитивност на Ошовите зборови подеднакво ќе допре и до женските и до машките срца.

Водич за разбирање на женската душа!Оценка од корисниците

5 звезди

3

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
3

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote