Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Казна за гревот; Ноќта кога дојдоа сватовите. Кн. 1

Јелена Бачиќ Алимпиќ  
Оригинален наслов на книгата : Noć kada su došli svatovi
ИСБН : 978-608-10-0451-9
Година на издавање : 2015
Издавачка куќа : Матица Mакедонска
Прегледaна: 9086 пати
Коментари вкупно: 2
Број на страни: 192
Димензии : 21
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

„Во своето срце ја понесов рамницата, таа непрегледна, напатена земја, големото панонско небо и неговата бистрина, и тебе - малечка дамка во бескрајот. Не знаеше дека патувам со тебе и со твоите соништа, дури и кога не бев повикана, а јас, не можев да знам дека имам билет само во еден правец... сега знам... Заедно бевме целиот свет.

Секогаш се припивав кон тебе како темнината кон реката. Сета коба што со години ми беше самовила сопатничка, ја вплетував во мачната треска на гревот... оној што не го направив.

Дали не можевме да ги отфрлиме моралните спреги и притисоци и да го испратиме во бестрага лажниот аристократски сјај, да си подадевме рака и да отпатуваме некаде во светот со куфер полн љубов..

Мајка ѝ често ѝ велеше дека попусто се труди да фати пеперуга: „Ако таа сака да си игра со тебе, сама ќе ти долета на раката. Исто е и со луѓето. Никогаш не трчај по нив, оној што го сака тоа, сам ќе дојде.


Оценка од корисниците

5 звезди

5

4 ѕвезди

4

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

1

Просечна оценка
4,2
10

Коментари од корисниците Види ги сите коментари

05.12.2015 23:08:50   Данче Пејиц напиша

Книгата би била многу позанимлива ако на почетокот ги нема двете писма, откако ги прочитав веќе се предосеќа крајот,затоа што во писмата е пишана нивната судбина, па во остатокот од книгата ги дознаваш само деталите. Инако книгата е одлична, само моја препорака е Ако сакате занимлива приказна, тогаш прескокнете ги писмата и прочитајте ги откако ќе ја завршите книгата.
24.11.2015 15:28:10   elizabeta mitkova напиша

Прекрасна, се чита во еден здив !
Copyright 2012-2018 by iVote