Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Жедниот

Абелардо Кастилјо  
Оригинален наслов на книгата : El que tiene sed
ИСБН : 978-608-243-074-4
Година на издавање : 2015
Издавачка куќа : Антолог
Прегледaна: 539 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 240
Димензии : 13x20
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Жедниот е истовремено убава и болна книга што раскажува за свет што се граничи со лудилото на алкохолизмот и неговиот пекол. Ова е сурово дело што ги истражува границите на човековата деградација преку психофизичкото уништување што алкохолот го носи со себе. Како да се бориме против оваа неугаслива жед што ништо не признава? Ова прашање го прогонува Естебан Еспосито, писател-алкохоличар, во неговата луцидна и пијана перцепција на реалноста. Губењето на сеќавањето и на чувството за време и за простор, од кое страда тој, формира роман што потсетува на стилот на пишување на другите алкохоличари-писатели како Жерар де Нервал, Дилан Томас, Едгар Алан По и Малколм Лаури.

Абелардо Кастилјо го нарекуваат „еден од најголемите раскажувачи на нашето време“.

 

„Покана за патување по смислата на животот кога сте го стигнале дното“.

Сара РомаОценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote