Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Славејот

Кристин Хана  
Оригинален наслов на книгата : The Nightingale
ИСБН : 978-608-4672-57-9
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Сакам Книги
Прегледaна: 4949 пати
Коментари вкупно: 3
Број на страни: 416
Димензии : 21x13
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Франција, 1939 

Во тивко француско село, кротката и плашлива Вијан Моријак се збогува со својот сопруг, кој оди да војува. Таа не верува дека Германците ќе ја окупираат Франција, но тоа сепак се случува и ја принудува да прими непријател во сопствениот дом. Привлечниот Германец делува љубезно и човечно, но сепак е непријател кој го набљудува секој нејзин потег. Во ова време на војни, Вијан мора да научи да биде храбра. Храбра како сестра ѝ. 

Нејзината помала сестра Изабел, од друга страна, мора да научи да се плаши. Таа е премногу бунтовна и храбра за свое добро. На самиот почеток од војната, се запознава со мистериозниот партизан Гејтон и се вљубува како што може да се вљуби само млад човек... лудо и комплетно. Не можејќи да седи со скрстени раце и да ја гледа татковината како пропаѓа, Изабел непромислено се приклучува на тајните групи за ослободување на Франција без да размисли за опасностите. 

Безвременска новела која ќе ве тера да ги голтате страниците без пауза. Приказна за издржливоста и храброста на жените која ќе ја помните цел живот. Сага за преживувањето и љубовта за време на војна што ќе ве натера да липате на глас. Ова е книга за секого, ова е книга за навек. 

 Моќно и незаборавно! Повеќе од десет ѕвезди!


Оценка од корисниците

5 звезди

13

4 ѕвезди

1

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
4,9
14

Коментари од корисниците Види ги сите коментари

28.02.2017 20:23:47   Слаѓан Бишковски напиша

Prekrasna e knigata, vredi da se procita :)
25.10.2016 23:32:27   Anonymous напиша

одлична се чита во еден здив
02.06.2016 01:06:36   Vesna Pesheva Jankovski напиша

Феноменална ! Задолжителна во сечија домашна библиотека ✔️💞📚
Copyright 2012-2018 by iVote