Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Исконска тага

Ања Кузмановска  
Оригинален наслов на книгата : Исконска тага
ИСБН : 978-608-243-125-3
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Антолог
Прегледaна: 446 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 64
Димензии : 12x20
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

„Ања Кузмановска има само 18 години, ама исконската тага што ја носи нејзината поезија ме увери дека младоста сè уште им пее на боговите, се расправа со постоењето, патува низ безвременоста да стигне онаму од каде што тргнала, во сопственото срце, во страста да се стихува животот“.

Александар Русјаков


„Значајна карактеристика што го одликува овој на моменти епски и драматичен говор е неверојатната дарба на авторката да пее низ римуван пев, па така тој тече ритмички и без престан, создавајќи сосема нови значења во тие ненадејни спреги на зборовите. Може да се каже дека тоа е една голема поема за битието, или поточно поема како тоа се трансформира во својата спротивност [...] поема на небититето“.

Сузана В. Спасовска

Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote