Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

ЦРВЕНА КАКО КРВ

Сала Симука  
Оригинален наслов на книгата : Punainen kuin veri
ИСБН : 9786082530024
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : БАТА ПРЕСС
Прегледaна: 3014 пати
Коментари вкупно: 2
Број на страни: 258
Димензии : 20,5x13
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Некогаш одамна живееше девојче што научи да се плаши.
Бајките не почнуваат така, а Лумики не беше како другите.

Среде арктичката зима, седумнаесетгодишната Лумики Андерсон во темната комора на своето школо пронаоѓа куп банкноти со флеки од гримизна боја.
Илјадници евра оставени да се сушат – покриени со нечија крв.
Лумики живее сама, не оди на забави и не ги следи озборувањата на училиште, уверена е дека го оставила минатото зад себе.
Ама пронаоѓањето на крвавите пари менува сè. Лумики е вовлечена во вител од опасни настани. Кога ќе се посомнева во корумпираниот полицаец и брутален предводник на наркоманското подземје, ќе се најде во смртна опасност.

Ноќните кошмари стануваат уште помрачни.
Можеш да  побегнеш ама не можеш да се сокриеш.

„Интересот што го предизвика оваа книга е заслужен. Лумики е фантастична, приказната е возбудлива и првиот дел докажува оправдан успех. Сигурно ќе сакате да ги прочитате и продолженијата!“
СПИСАНИЕ VG

Трилогијата Снежана (Црвена како крв, Бела како снег и Црна како абонос) стана книжевен феномен веднаш по објавувањето. Досега авторските права се продадени во повеќе од 50 земји во светот, а хероината на Сала, Лумики Андерсон, постана литерарна хероина која читателите и критиката ја нарекуваат нова Лизбет Саландер.

Сала Симука (1981 г.) е финска преведувачка и авторка на романи за млади. Студирала нордиска филологија и книжевност, креативно пишување и родови студии на Универзитетот во Турк. Живее во Тампере и добитничка е на престижната награда Topelius Prize за најдобар фински роман за млади во 2013 година.


Оценка од корисниците

5 звезди

4

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
4

Коментари од корисниците Види ги сите коментари

08.05.2017 16:35:45   Anonymous напиша

книгата е прекрасна, ви ја препорачувам
05.11.2016 20:23:19   Слаѓан Бишковски напиша

Interesna sodrzina :)
Copyright 2012-2018 by iVote