Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

ЛЕТЕН ПАКЕТ: ЉУБОВНИ ДРАМИ

АСЛИ Е. ПЕРКЕР  
Оригинален наслов на книгата : ЛЕТЕН ПАКЕТ: ЉУБОВНИ ДРАМИ
ИСБН : 1231234
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : БАТА ПРЕСС
Прегледaна: 5482 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 500
Димензии : 21х13
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Рецепт за осамени срца - Асли Перкер
ТРИ ВОЛШЕБНИ ГРАДОВИ... 
ПАРИЗ, ИСТАНБУЛ И ЊУЈОРК 
ПОМЕШАНО СО СОСТОЈКИ 
И РЕЦЕПТИ НА ВКУСНА ХРАНА 
КОЈА СЛУЖИ КАКО ЛЕК ЗА ГОРКИТЕ РАЗОЧАРУВАЊА. 
ТРИ РАЗЛИЧНИ СУДБИНИ, ХРАБРО СЕ СООЧУВААТ СО 
ЉУБОВТА, ОСАМЕНОСТА И СЕМЕЈНИТЕ ПРОБЛЕМИ. 
Чувствителна приказна, која ни покажува како мирисот и царството на добра храна може да ја победи осаменоста.

Дозволи ми нежни песни да ти пеам - Линда Олсон
Вероника, младата шведска писателка заминува да живее со своето ново момче, на другиот крај на светот, во Нов Зеланд. По трагедијата што се случува таму, се враќа, изнајмува куќа во едно мало шведско село и во исто време се обидува да го напише започнатиот ро- ман. Но, по запознавањето, пријатното дружење, про- шетките, вечерите и личните исповеди со сосетката Астрид  ̶ постара, осамена жена која што брзо навлегува во животот на Вероника, романот добива сосема поинаков тек.

Деновите кога говореше тишината - Мерете Линдстром
Приказната за постара брачна двојка во која мажот станува сенилен, а нивните ќерки ја поттикнуваат мајката да го смести таткото во Дом за стари и болни лица, се проблематизира феноменот на стареење и старост, и на сето она што староста со себе го повлекува. Романот е и книга за молкот и премолчувањето, книга за разните форми на тишината, за тишината што може да биде заштита, но и закана, а понекогаш е и неиздржлива. 
Добитник на наградата на Нордискиот совет за книжевност.


Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote