Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Холандска девица

Маренте де Мор  
Оригинален наслов на книгата : De Nederlandse maagd
ИСБН : 978-608-243-162-8
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Антолог
Прегледaна: 1058 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 304
Димензии : 13x20
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Добро е, доаѓа лето и 18-годишната Јана треба да тргне сама на енигматично патување во Германија. Татко ѝ ја испраќа кај Егон фон Бетихер, кој треба да ја научи да мечува. Егон е мисериозна личност, но и магнетичен шармер. И Јана едноставно не може да одолее.

 

Но оваа прекрасна книга не е само книга за љубовта и за губењето на невиноста.

 

Лошо е што сме во 1936 година. Пред Јана се отвора светoт на возрасните, полн со прашања и со спротивности. Во нејзините очи се судираат стариот хероизам на аристократската класа и варварството што надоаѓа со ширењето на нацизмот. На раб од големиот историски пресврт на Втората светска војна, Јана ќе доживее индивидуална промена по која нема враќање. Дали ова патување е во еден правец?

 

Книгата е добитничка на Наградата за литература на Европската Унија (2014) и на АКО (2011), најважната книжевна награда во Холандија.

 
Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote