Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Свршеничката на Бруно Шулц

Агата Тушињска  
Оригинален наслов на книгата : Narzeczona Schulza
ИСБН : 978-608-243-169-7
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Антолог
Прегледaна: 512 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 296
Димензии : 13x20
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Своевидна биографија на Бруно Шулц и прекрасна приказна за љубовта, поразите и за уметноста, што уште еднаш се покажува помоќна од смртта.
На плоштадот во Дрохобич, на 19 ноември 1942 година бил стрелан Бруно Шулц. Неколку години подоцна, неговите книги стануваат дела од епохално значење во светската книжевност. Легендата за генијалниот уметник почнува да расте. Успесите на Шулц по неговата смрт ги следи една жена, обвиена со превезот на тајната... Јузефина Шелињска, Јуна , неговата Муза и единствената жена на којашто Бруно Шулц ѝ има предложено брак. 
Зошто Шулц никогаш не се оженил? Зошто токму тој се има потпишано на полскиот превод на Процесот од Франц Кафка, иако преводот го направила Шелињска? Од какви причини Јуна не си го „средила“ животот со друг маж? Каква судбина го дочекала Месијата, загубениот ракопис на последниот роман од Шулц?, се дел од темите на овој оригинален роман.

„Вака треба да се пишуваат биографии“.
Мирослав А. СупруњукОценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote