Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Канон

Вилијам Стирлинг  
Оригинален наслов на книгата : The Canon
ИСБН : 978-608-4740-02-5
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : АЛЕФ
Прегледaна: 932 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 359
Димензии : 205х145
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Книгата Канон е вистински бисер во езотеричната литература и уште при нејзиното издавање добила висока оцена од Вилијам Вин Весткот, угледен масон и основач на редот Златна Зора. Во „Теозофската Ревија, том. xxii, 1898, стр. 85-90), Весткот напишал дека, „ова дело не е за генералната публика; премногу е нејасно и математичко ... а книжевните критичари не можат да напишат логичен приказ на оваа книга“. Весткот напишал многу пофалби за анонимниот автор на делово заради неговата „ерудиција и генијалност“. Истиот восхит кон ова дело го делел и окултистот Алистер Кроули, кој исто така бил член на Златна Зора. Тој го навел Канон во листата на препорачани книги со една концизна напомена: „Канон од Вилијам Стирлинг – најдобар учебник за применета кабала“.


Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote