Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Вовед во космологија

Барбара Рајден  
Оригинален наслов на книгата : Introduction to cosmology
ИСБН : 978-608-229-584-8
Година на издавање : 2013
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: 435 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 256
Димензии : 190х235
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Вовед во космологија е ретка комбинација – солидна основа на суштински физички концепти од полето на космологијата и главниот модерен развој од таа област. Текстот е наменет за бруцоши и нема потреба од претходно познавање на општата релативност. Се става акцент на развојот на вештините на студентите за правење физички увид наместо да се збунат со сложена математика. Книгата е напишана во ведар и лесно достапен стил и содржи богатство на свежи и креативни аналогии од физиката на „секојдневието“ за студентите навистина да се поврзат со концептите на модерната космологија. Предодредено за класика: • Содржи главни модерни откритија од областа на космологијата – како космолошката константа и универзум во забрзување – и предвидува клучен развој како детални резултати за космичката заднина од микробранови. • Го разгледува материјалот од основното кон посложеното за полесен пристап на студентите од прва и втора година. • Јасен и бистар стил на пишување и мноштво на корисни и интересни аналогии. • Се фокусира на развојот на длабок физички увид во споменатите принципи. • Содржи широк опсег на внимателно осмислени, испробани и тестирани проблеми.


Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote