Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Публицистичката и раскажувачката проза на Коста Шахов

Силвана Костадинова Спасова  
Оригинален наслов на книгата : Публицистичката и раскажувачката проза наКоста Шахов
ИСБН : 978-608-252-032-2
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Македоника
Прегледaна: 262 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 228
Димензии : 200х140
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Коста Шахов e еден од основоположниците на македонското новинарство – и како основач и издавач на десетина македонски весници кои излегувале во Бугарија кон крајот на XIX век, но и како уредник и новинар. Тој зад себе оставил значаен публицистички, но не помалку значаен и книжевен опус. Оваа студија ја проучува токму публицистичката и литературната, односно раскажувачката проза на Коста Шахов. Книгата не го одредува само неговото место во македонското новинарство, туку и во македонската литература.


Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote