Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Ненаситност (том I и II)

Станислав Игнаци Виткјевич  
Оригинален наслов на книгата : Nienasycenie
ИСБН : 978-608-4718-59-8 (т. 1)
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Бегемот
Прегледaна: 381 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 764
Димензии : 180x110
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Роман во два тома

Ненаситност е вториот од двата главни романи на Виткевич, кој почнал да го пишува веднаш по Збогување со Есента, а го завршил во 1927 г., иако бил објавен дури три години подоцна. Романот е обемна дистописка визија со колосални диспропорции, кој голем број критичари го сметаат за magnum opus на Виткевич. Визијата за совршено дисциплинираната држава на кинеските комунисти, која ја освојува замислената контрареволуционерна Русија и се подготвува за напад на површно комунизираните држави на Западна Европа, романот Ненаситност го прави еден од најуникатните романи во меѓувоената литература, а на неговиот автор чудниот стил на „црна комедија“ му обезбедува место помеѓу класиците на современата гротеска.

Романот го следи животот на младиот Генезип Капен, притоа брутално фрлајќи го во најмрачните подземја на метафизиката. Авторот се обидува да вникне во најдлабоките психички нивоа на младиот „јунак“,применувајќи вистинска „аутопсија“ на човечката душа.Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote