Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

П.С.

Ана Ристовиќ  
Оригинален наслов на книгата : P.S.
ИСБН : 978-608-243-191-8
Година на издавање : 2016
Издавачка куќа : Антолог
Прегледaна: 254 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 112
Димензии : 12x20
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

„П.С.“ е насловот на проширениот избор песни на македонски од една од најважните српски поетеси во моментот. Песните на Ана Ристовиќ се преведувани на голем број јазици и се застапени во повеќе домашни и странски антологии, а некои книги ѝ се преведени на германски, англиски, словенечки, словачки и унгарски јазик. Преведува од словенечки јазик и досега има објавено триесет преводи на книги од современата словенечка проза и поезија. Ана Ристовиќ беше претставник на Србија на Поетската олимпијада „Поетски Парнас“, која се одржа во јуни 2012 година во Лондон, како увертира на Олимписките игри. Нејзината песна ,,Околу нулата“, според ,,Тhe Guardian“, е вклучена меѓу најдобрите педесет љубовни песни во последните педесет години.


Оценка од корисниците

5 звезди

2

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
2

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote