Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Пропаганда

Емил Калешковски  
Оригинален наслов на книгата : Пропаганда
ИСБН : 978-608-243-212-0
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Антолог
Прегледaна: 149 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 52
Димензии : 13х20
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Четвртата по ред поетска збирка од Емил Калешковски насловена „Пропаганда (омаж на заменките)“ е составена од три раздели со вкупно триесет и три песни, факт што упатува на длабокиот симболички и метафоричен полнеж избликнат од ова пеење (само божественото име Елохим се појавува 33 пати во книгата Битие). 
Поезијата на Калешковски се движи во апсурдни семантички координати со жестока иронија и сарказам кон сè што претставува (лажен) авторитет и (сомнителна) веродостојност. Оваа поетска материја сè повеќе се разигрува и се отвора кон нови насоки. Воведува фусноти и цитати, математички формули и графикони, ликовни елементи и заграби од стихови од претходните книги. Игра возбудлива поетска криенка, воведува стапици за инертните читателски духови, симулира сопствени превиди, погрешки и сопки.Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote