Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Ананка

Јусуф Сулејман  
Оригинален наслов на книгата : Ананка
ИСБН : 978-608-243-214-4
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Антолог
Прегледaна: 446 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 240
Димензии : 13x20
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Животот и судбината на Ананка започнуваат со вознесот на животот и заветот за вечна љубов. Тоа е живот што се одвива во егзил и во постојан судир на злото со пацифизмот. 
Животот на ликовите од романот АНАНКА е реална приказна од животот на Ромите од Топаана, една од најстарите населби во Скопје, во која со векови живеат во заедница многу  етникуми. Топаана е олицетворение на космополитизмот. 
Ананка го доживува виорот на војната без својот љубен, кој е југословенски кралски војник, заробен, и кој останува во воено, а потоа уште неколку години и во морално-духовно доброволно заробеништво во Германија.
Ананка молчешкум го продолжува својот живот, но таа е свесна, достоинствена, трпелива  и нема да дозволи повторување на семејната трагедија, а со тоа и на историјата на Македонија.
 Таа оди да го избави својот внук од побунетиот Сплит, во време на распадот на СФРЈ.
Овој роман не зборува за асоцијалните проблеми на Ромите, туку за Роми што живеат во Македонија, за изворниот бит на Ромите и за нивната поврзаност со човештвото, со космосот и со вечноста.
Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote