Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Летај, мајско бумбарче!

Кристине Нестлингер  
Оригинален наслов на книгата : Maikëfer, flieg!
ИСБН : 978-608-247-628-5
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Арс ЛИБРИС
Прегледaна: 228 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 200
Димензии : 20
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Летај, мајско бумбарче! е приказна за последните денови од Втората светска војна во Австрија, што има основа во автобиографските искуства од детството на авторката.

Откако станот во Виена им е бомбардиран, малата Кристел Гет и нејзиното семејство ќе изгубат сè. Семејството се засолнува во една вила во преградието, бегајќи од неподносливиот живот во Виена под руска окупација. Таму, малата Кристел прерано израснува и станува цврста и снаодлива: ограбува напуштени подруми во потрага по храна, се соочува со руските војници, се спријателува со воениот готвач Кон, но запаша и во можне опасни ситуации.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote