Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Македонски цркви и манастири

Маја Ангеловска-Панова  
Оригинален наслов на книгата : Македонски цркви и манастири
ИСБН : 978-608-4500-41-4
Година на издавање : 2015
Издавачка куќа : Младинска книга
Прегледaна: 639 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 625
Димензии : 28
Корица : тврда
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Книгата изобилува со податоци за тоа кој, кога и каде го подигнал храмот. Опфатена е историјата на градење и архитектурски податоци како и фрескоживописот со негово значење. Копаничарските дела кои се познати ширум светот..  Во кој манастир чии мошти се наоѓаат.. колку активни манастири има.. Зошто има пауни во храмовите. Средновековни манастири како Јован Бигорски, кој името го добива според каменот од кој е изгреден, како и тоа дека во манастирот има мошти од 20-сет светители како св. Јован Трифун, Мервина што е доказ колку е ценет од другите манастири. Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote