Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

БОГОРОДИЧНАТА ЦРКВА ВО ПАРИЗ

Виктор Иго  
Оригинален наслов на книгата : NOTRE-DAME DE PARIS
ИСБН : 978-608-4780-77-9
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : КСЦ/Полица
Прегледaна: 674 пати
Коментари вкупно: 1
Број на страни: 660
Димензии : 21
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

/

Богородичната црква во Париз е еден од најдобрите историски романи во светската литература. Во основа, тој е вперен против монархијата, католицизмот, варварското правосудство и против смртната казна. Во овој  роман Иго  ги презентира  своите сфаќања за доброто и за злото, за љубовта и за омразата, за убавото и за грдото. Преку судбината на незаборавните ликови на Есмералда и на Квазимодо, авторот укажува на убавината на човечката душа, потенцирајќи ја естетската теза дека суштината е позначајна од надворешната форма, што претставува голема новина во светската литература.Оценка од корисниците

5 звезди

3

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
3

Коментари од корисниците

10.12.2017 10:47:17   Слаѓан Бишковски напиша

Odlicna :)
Copyright 2012-2018 by iVote