Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Некои бладања од војната

Митко Апостолов  
Оригинален наслов на книгата : Некои бладања од војната
ИСБН : 978-9989-32-913-5
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : КУЛТУРА
Прегледaна: 219 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 111
Димензии : 20
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

„Прозниот првенец на Митко Апостолов, насловен Некои бладања од војната, пишуван во манирот на постмо-
дерниот, прозен, експериментален формат – претставен како лавиринт изграден од имиња во кој демне гласот на авторот, наместо Минотаурот – пред читателот носи исклучително свежа книга со која се најавува сериозен автор на најновата македонска авторска генерација.
Некои бладања од војната е формат книга која е наменета за оној тип читатели – сладокусци кои уживаат со-фистицирано зачинети книги во кои можат да најдат слики од своето секојдневие, слики чија вистинитост е возможна само во мигот во кој се родиле и како такви се заглавени во времето. Можеби е најдобро да се каже дека Апостолов создал албум со фотографии под кои напишал куси легенди, налик на она бележење на фотографиите со датуми, непознати имиња и уште понепознати или добропознати места.
Доколку сте ваков тип колекционер на нечии сеќавања, тогаш книгата на Митко Апостолов е напишана само
за вас. Доколку не сте, ви препорачувам да влезете во неговиот интимен албум и детективски да го истражите. Има што да се најде.“
Сашо Димоски, писател


Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote