Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Срце, глава, стомак

Камило Кастело Бранко  
Оригинален наслов на книгата : Coração, cabeça e estômago
ИСБН : 978-608-259-061-5
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Арс ЛАМИНА
Прегледaна: 32 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 240
Димензии : 20
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Срце, глава, стомак е сатирична романтична новела издадена во 1862 година. Раскажана е во прво лице од протагонистот Силвестре да Силва, кој на читателот му ги раскажува причините за своите љубовни неуспеси и радости во тогаш современиот Лисабон. 

Поделена е на три дела: во ,,Срце’’, Силвестре е постојано вљубен, но несреќно, та негова единствена цел и фрустрација е да ја пронајде совршената жена. Гневен, преоѓа во вториот дел ,,Глава’’, каде што материјално гледа на љубовта и го негира сето тоа што му се чини неправилно во тогашното општество, така што во еден весник од Порто завршува здобивајќи се со фама на клеветник. Во третиот дел од неговиот живот му се предава на ,,Стомакот’’ и живее селски живот со мигови на мир и задоволство: се спојува со Томасија, ќерка на генерал-мајорот од Соутело, и добива богата женидба исполнета со прекрасни јадења, далеку од разочарувањата на главата и срцето. 

Во ова дело можеме да најдеме од се по нешто: значителна социолошка критика, сатира за португалските обичаи и, пред се, литературно изложување на најпрефинетиот хумор на Камило Кастело Бранко. Наративата во ова дело е металингвистичка, додека, пак, содржината е автобиографска: Силвестре ни открива зошто ја има напишано оваа книга- објаснува како се обидел да го искористи животот така што од него да добие најголема сатисфакција.Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote