Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Кралицата на југот

Артуро Перез-Реверте  
Оригинален наслов на книгата : La reina del sur
ИСБН : 5310189008762
Година на издавање : 2010
Издавачка куќа : Просветно дело
Прегледaна: 1461 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 471
Димензии : 0x0
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Една сиромашна Мексиканка, според играта на судбината, ќе стане успешна деловна жена во мрачниот свет на подземјето... Откако ќе биде принудена да го напушти Мексико, Тереза Мендоса бега во Шпанија, каде што ќе го запознае Сантјаго Фистер, човекот кој криумчари хашиш преку Гибралтар. Меѓутоа, партнерот на Сантјаго е уапсен, а Тереза мора да го заземе неговото место. Таа ќе зачекори во мрачниот свет на подземјето, со кое наскоро ќе завладее. Зад вештиот параван кој го сочинуваат нејзините компании, се кријат повеќемилионските бизниси на нарко-мафијата од почетокот на деведесеттите години на дваесеттиот век. Благодарение на веќе разработената мрежа на шверцување дрога преку Средоземното Море, и благодарение на своите врски, Тереза станува моќна жена, своевидна легенда, а нејзиниот прогрес во светот на нарко-мафијата, за сите претставува големо изненадување. Новинарите ја нарекле Кралицата на југот, а полицијата не може да ја докаже нејзината вмешаност во какви било илегални работи. Оваа книга спојува два континента и различни временски декади, интензивно доловувајќи ја сензуалноста, суровоста, измамата и корупцијата, а воедно, таа претставува едно од најдобрите досегашни остварувања на писателот Артуро Перез-Реверте. "Сосем поинаква авантура... Ќе ги однесе читателите не само во еден необичен свет, туку и во еден универзум лишен од секаков морал, во кој владеат единствените правила на честа и кодексите на однесување."


Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote