1001 ноќ – Приказни на Шехерезада

Автор: /
Издавач: ФЕНИКС | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: 1001 ноќ - Приказни на Шехерезада | Бр. на страни: 122 | Димензии: 148х210 | Корица: мека

Книгата “1001 НОЌ” претставува збирка од многу бајки, приказни и легенди поврзани со приказната за царот Шахријар, која е носечка и ги обединува сите други во една целина. Безмилосниот владетел, царот Шахријар, повреден од неверството на својата сопруга, заповедал секоја ноќ да му се доведува друга жена во постелата и наредното утро наредувал да биде погубена. Шехерезада, досетливата ќерка на везирот, ја одбегнува таа судбина, така што на Шахријар секоја ноќ почнува да му раскажува интересна приказна и да ја прекинува на најинтересниот дел. Тоа раскажување траело 1001 ноќ, речиси три години, сe додека кралот веќе не можел да го замисли животот без неа. Дотогаш веќе имале три деца, а по илјада и првата ноќ тој се одрекол од својот ужасен обичај да погубува млади девојки.
Рангирано 4.2 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(5 оценки на корисници)

Цена: 315 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач ФЕНИКС

Report an abuse for product 1001 ноќ – Приказни на Шехерезада

Категорија:
ИСБН: 987-9989-33-509-9

5 оценки за 1001 ноќ – Приказни на Шехерезада

 1. Rated 5 out of 5

  sneze gorgievska (верификуван корисник)

 2. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 3. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 4. Rated 1 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 5. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in