Сто и еден ден

Издавач: ИКОНА | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: Hundre og en dag | Бр. на страни: 314 | Димензии: 14x21 | Корица: мека

Во јануари 2003 година Осне Сејерштад влeзе во Багдад со десетдневна виза. Остана таму повеќе од три месеци, известувајќи за војната и по неа. Сто и еден ден е нејзин убедлив извештај за градот под опсада и фасцинантен увид од внатре во животот на странскиот дописник. Наградуванат писателка брилијантно ги пренесува деталите на опасностите и фрустрациите со кои се соочуваат новинарите, во обид да ја откријат вистината позади моќната пропаганда. Таа прави и портрет на Багдад и неговите жители, обидувајќи се да ги претстави нивното секојдневие во сенката од постојаната опасност од напад. Нејзината страствена и ерудитска книга ги отсликува драмата и трагедијата на нејзиниот сто дневен престој во градот зафатен со војна.

Цена: 499 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач ИКОНА

Report an abuse for product Сто и еден ден

Категорија:
ИСБН: 978-608-221-052-0

Questions and Answers

You are not logged in