18

Издавач: Прозарт Паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: 18 | Бр. на страни: / | Димензии: 20 см | Корица: мека

Како што привршуваше Првата светска војна, во поголемиот дел од Европа преовладуваше хаос, па дури и победниците чувствуваа дека старите сигурности беа изгубени во масакрот. Во Латвија, изгледа дека на двата века руско владеење им се ближеше крајот, но другите сили и дестабилизирачките фактори опстојуваа. Романот на Паулс Банковскис, кој ги истражува овие најважни години во историјата на својата земја, открива како се појавила новата република од безредието, постепено, но исто така, и неконтролирано. Ова е приказна за времето и за оддалеченоста на обединетите луѓе. За двајца различни Латвијци, речиси оддалечени еден век. Првиот несигурно гледа во иднината, а другиот неразбирливо во минатото. Живеат многу различни епохи и меѓусебно се користат за да ги запознаат своите постапки. ЗА АВТОРОТ Паулс Банковскис е еден од најпознатите современи писатели од Латвија. За овој роман, покрај другото, беше истакнуван и по макотрпната работа на истражувања, при што дури и го пропешачил целиот пат на бегството на неговиот протагонист во Финска!

Цена: 290 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product 18

Категорија:
ИСБН: 978-608-256-033-5

Questions and Answers

You are not logged in