2666

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: 2666 | Бр. на страни: 1075 | Димензии: 14x23 cm | Корица: /

Четворица книжевни критичари од Европа тргнуваат во потрага по исчезнатиот германски писател Бено фон Арчимболди, ѕвезда на светската книжевност и долгогодишен сериозен кандидат за Нобеловата награда. Нивната потрага по славниот романсиер кој се повлекува од јавниот живот ќе ги одведе до градот Санта Тереса во Мексико, каде што одеднаш почнуваат низа мистериозни убиства на жени. Откако судбините на ликовите се преплетуваат во петте дела на романот, се чини дека меѓу серискиот убиец во пустинскиот мексикански град и славниот германски писател постои неочекувана, иако не сосем сигурна врска.

Романот 2666 е напишан со едноставен а возбудлив јазик кој веднаш го плени читателот. Такво е и дејството, кое се развива во повеќе меѓусебно преплетени приказни што нема да ви дозволат да ја испуштите книгата од раце. Роберто Болањо веројатно е најзначајниот латиноамерикански писател по Маркес, а познат е како автор кој му става крај на магичниот реализам.

Негово клучно дело е токму гигантскиот роман 2666, кој не може да се дефинира и опише преку традиционалните книжевни жанрови и поетики бидејќи е едно од оние ретки оригинални дела кои ја редефинираат теоријата на книжевноста.

Цена: 790 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product 2666

Категорија:
ИСБН: 978-608-230-405-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “2666”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in