Преглед на кошничка “Најубавата жена во градот и други раскази” e додадена во Вашата кошничката

50 раскази (избор од 10 збирки раскази)

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: 50 раскази (избор од 10 збирки раскази) | Бр. на страни: 240 | Димензии: 185x120 | Корица: /
Извадок:

Книгата „50 раскази (избор од 10 збирки раскази“ од Жил Менар опфаќа неколку „недовршени“ циклуси кратка прозна фикција, од кои сите, според своите стилски обележја, припаѓаат на различни жанровски парадигми (кус расказ, бајка, хаибуни итн.) и се изградени во согласност со нивните конвенции. Таквиот зафат го прави овој „циклус од циклуси“ вонредно стилски богат и новаторски. Воедно, збирката го исцртува по нагорна линија развојот на писателскиот сензибилитет на Менар, кој е еден од најбележитите припадници на македонската книжевност и кој се има силно пројавено во областа на прозната фикција.

Цена: 250 ден

13 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product 50 раскази (избор од 10 збирки раскази)

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-17-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “50 раскази (избор од 10 збирки раскази)”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in