А Бабукар одеше на чело

Издавач: Артконект | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Е Baboucar guidava la fila / Giovanni Dozzini | Бр. на страни: 152 | Димензии: 14×20 cm | Корица: /

„А Бабукар одеше на чело“ е современа италијанска приказна за четворица млади луѓе од различни африкански земји, кои едно лето ќе се најдат во Перуџа во потрага по поубава илузија. Оваа дводневна приказна е тивка тензија. Фатена и пресликана стварност, навидум банална. Во низа епизоди романот раскажува за недофатливата нормалност на достоинствениот живот и за она што имигрантскиот живот го содржи: стравовите, желбите, носталгијата. Романот „А Бабукар одеше на чело“ од Џовани Доѕини е италијанскиот добитник на Наградата за литература на Европската Унија за 2019 година.

Цена: 260 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Артконект

Report an abuse for product А Бабукар одеше на чело

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-4852-35-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “А Бабукар одеше на чело”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in