Ако го сакаш Скопје – дојди, ќе те чекам на кејот

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Ако го сакаш Скопје - дојди, ќе те чекам на кејот | Бр. на страни: 249 | Димензии: 205x205 | Корица: мека

[…] Осамениот шетач Коцевски со овој ракопис оживува места и слики од речиси сите простори на урбаното живеење во Скопската котлина, низ различни историски периоди, во мирновременска и во воена состојба, приредувајќи му на читателот најразлични фотографски визури кон некогашните епизоди од патешествијата на местата низ кои денес чекориме, панорамски поглед над градот од минатите векови, макрофотографија врз рацете на занаетчијата, реконструкција на настанот од фотографија со карваните со камили, кои ги носат производите од Старата чаршија дури до Египет и Индија; првите организирани прошетки за запознавање со културното наследство на Скопје; премиерната претстава при отворањето на Младинскиот театар, спектакуларното надлетување на зградата кај „Југодрво“ од пилот чија љубовница живеела таму, но и поетски слики, кои ни го доловуваат некогашното гнездо на љубовта – скопскиот кеј, како во стиховите на денес заборавениот поет, Васил Икономов, од кои е извлечен насловот на изданието.

[…] Овековечени се разновременски патувачи што поминале низ него, но и денес живи градски енциклопедии, резервоари на информации и сеќавања, што ја прават книгата „Ако го сакаш Скопје – дојди, ќе те чекам на кејот“ од Данило Коцевски драгоцено надоврзување на неговиот неповторлив придонес кон хрониките на градот Скопје.

Васко Марковски
Поет, патеписец и туристички водич

Цена: 600 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Ако го сакаш Скопје – дојди, ќе те чекам на кејот

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4869-72-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Ако го сакаш Скопје – дојди, ќе те чекам на кејот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in