Алиџан

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 192 | Димензии: 13х20 | Корица: /

Алиџан станува воен заробеник, но ја преживува војната. По неа станува активен член на екипите на меѓународниот Црвен крст што работат во повоената, разрушена Германија. Таму ги запознава Изолда и повратниците логораши, ја запознава патоодната судбина на земниот живот, а ја потиснува Ананка како ветување на самата природност на својот човечки живот. Романот „Алиџан“, заедно со „Ананка“, го формира диптихот „Живот или судбина“, социолошко-политичко-философски роман во два дела базиран на вистинити животни судбини, историски и политички настани... Преку ликовите на Ананка и Алиџан, Роми од Топаана, и Изолда, млада Германка, во романот „Алиџан“ се отсликува животот во Германија, во Југославија и во Македонија во втората половина на ХХ век, живот со многу војни, љубов, разделби, поделби и соединувања. Писателот Јусуф Сулејман, со својот специфичен стил на директен говор, ја ткае приказната низ видокругот на ромските познанија за доброто и злото, за Земјата и Космосот, за Сегашноста и Вечноста, за заветот и течението на животот, за злосторствата на нацистите, за човештината на мирољубивите Германци, за победените и победниците, за градењето и рушењето на Берлинскиот ѕид, но и за уривањето на Југославија, создавањето на самостојна држава Македонија и каде во сето тоа наоѓа место животот на обичниот човек.

Цена: 250 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Алиџан

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-346-2

Questions and Answers

You are not logged in