Американската авантуристка

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: The american adventuress | Бр. на страни: 401 | Димензии: 20 | Корица: /

Приказната за Џени Џером Черчил, мајката на Винстон Черчил, наследничка родена во Њујорк, која секогаш го живеела животот по свои услови. Ќерка на њујоршкиот финансиер Леонард Џером, Џени е родена во богатство – и скандал. По разделбата на нејзините родители, нејзината мајка ги однела Џени и нејзините сестри во Париз, каде г-ѓа Џером била решена да ги омажи своите ќерки во најелитните семејства. Гламурозниот град станал неподносливо место за живеење откако девојките го завршиле училиштето. Бегајќи во Англија, во посета на кралицата Викторија, Џени го привлекува вниманието на аристократот Рендолф Спенсер-Черчил, син на војводата од Марлборо. Тоа беше љубов на прв поглед а неконвенционалниот брак беше поттикнат од нивната меѓусебната амбиција и раѓањето на двата сина. Откако рано станува вдовица, Џени продолжува дрско да го живее животот, пркосејќи им на крутите ставови на општеството со нејзиното интимно пријателство со Едвард, принцот од Велс, озлогласен боем. Подоцна и со двата брака со помлади мажи. Кога нејзиниот син Винстон ја започна својата брилијантна политичка кариера, Џени станува неговиот најгласен и највреден поддржувач.

Цена: 650 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Американската авантуристка

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-262-133-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Американската авантуристка”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in