Ангелите од Москополе (Сродни истории)

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Îngerii din Moscopole. Istorii ingemanate. | Бр. на страни: 210 | Димензии: 20 | Корица: мека

Во третиот том од трилогијата „Ангелите од Москополе“, авторката Катја Максим бележи безброј настани поврзани со, во светски размери моќниот банкар Симон Сина и Косма Хрисоклу прославен мајстор за обработка на дијаманти, злато и скапоцености кои ги краселе Валиде-султан во Цариград, дуждовите и другите благороднички во Венеција, Виена, Будим и Пешта… Забележани се и вистинитите љубовни стории на Коста и Лија Чегани, Лучија Петринели, како и на романските интелектуалци во европските метрополи. Еден добар дел од дејствието и дневничките записи се случуваат во Битола, каде што во егзил живееле голем број од роднините на Лија и москополците. За жал, во желбата уште еднаш да го оживеат и прослават Москополе, влашката трудољубивост, вештина за трговија и култура – доживуваат нови лични и колективни трагедии… За некои од ликовите во овој роман објавени се биографии и во светските печатени и интернет енциклопедии, а романската авторка својата сторија ја документира и со голем број писма, дневнички записи и кажувања на потомците на главните ликови.

Цена: 250 ден 175 ден

2 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Ангелите од Москополе (Сродни истории)

Категории: ,
ИСБН: 9786082531328

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Ангелите од Москополе (Сродни истории)”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in