Антихрист

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 112 | Димензии: 125X200 | Корица: /

Оваа книга им припаѓа на најретките. На оние кои имаат силен стремеж кон прашања за кои никој нема храброст да ги постави, храброст за забранетото. Оние кои имаат почит кон себе, љубов кон себе, безусловна лична слобода...Ниче го развива херојскиот животен оптимизам и се објавува против христијан-ството, кое го смета за вера на слабите, немоќните и отфрлените. Тој отворено изјавува дека повеќе би сакал да биде Дионисов сатир отколку христијански светец. Во својот карактеристичен стил, Ниче дава психологија на Спасителот и бара превреднување на сите вредности.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Антихрист

Категорија:
ИСБН: 9786082010458

1 оценка за Антихрист

  1. Rated 5 out of 5

    Aleksandar Joveski (верификуван корисник)

    Ниче во ова дело отворено застанува против христијанството како декадентна религија, која што ја оневозможува личноста активно да се развива и да ги развива своите способности. Тој смета дека со христијанството се држи огромно мнозинство на населението во слепа послушност и се инсистира кон затапување на размислувањата и способностите. Тој успешно се обидува да анализира и критикува повеќе догми од него и записи од светото писмо кои што се апсурдно толкувани.

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in