Антропологија и сто други раскази

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Anthropology : and a hundred other stories | Бр. на страни: 109 | Димензии: 20 | Корица: мека

Лесни за читање, забавни, сепак обоени со длабока тага поради минливоста на нештата, овие микрораскази со трагикомична иронија и горчлив хумор прикажуваат низа варијанти во кои може да се оствари љубовта.

Распонот на формите во кои е прикажана таа е многу широк. Сепак, Роудс најчесто се интересира за крајните точки меѓу кои може да осцилираат емоциите на човекот: параноидни фантазии што стануваат реалност, мазохистичка вљубеност во другиот, сурова нетрпеливост кон партнерот, невообичаено голема посветеност што преминува во понижување, претерана наивност и доверба… Ваквата мрачна визија за меѓусебните односи станува интересна за читање поради способноста на авторот преку корозивната смисла за хумор да ја релативизира секоја од раскажаните ситуации.

Збирката содржи 101 расказ, секој составен од 101 збор. Формалното правило секој расказ да има 101 збор (ова правило е задржано и во преводот на македонски јазик) на книгата ѝ обезбедува хомогеност на стилски многу прецизно изведено дело.

Цена: 250 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Антропологија и сто други раскази

Категории: ,
ИСБН: 978-608-243-664-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Антропологија и сто други раскази”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in