Апокрифи

Издавач: ТАБЕРНАКУЛ | Јазик: Македонски | Година: 1996
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 288 | Димензии: 140mm x 200mm | Корица: /

Апокрифите се јавуваат како специфичен средновековен книжевен вид, присутен во сите средновековни книжевности, како и кај сите Јужни Словени. Самиот збор апокриф доаѓа од грчкиот јазик и во превод значи: скриен, таен, лажен, обвиткан. Спорд тоа, за ваквите текстови во почетниот период од нивниот настанок се знаело дека се тајни, скриени списи, зошто се чувале на тајни и скриени места, недостапни за сите луѓе... Апокрифите ги зачнале во своите содржини бројните библиски настани, личности, особено оние за кои Библијата оскудно давала информации.

Цена: 240 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Табернакул

Report an abuse for product Апокрифи

Категорија:
ИСБН: 9989-647-13-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Апокрифи”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in