Астални проекции

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Астални проекции | Бр. на страни: 200 | Димензии: / | Корица: мека

„Астални Проекции“ – поетскиот маратон кој четириесет месеци им даваше посебен „шмек“ на скопските вечери и ноќи – на астал.
Скопскиот „пијан брод“ што го кормилареа Ана Голејшка и Ѓоко Здравески секој прв вторник во месецот се прибираше во својот пристан, чаршиската „Менада“, за да прими нови патници, а оттаму пловеше без котва и сѐ уште се снове по нашите мисли и животи. На неговата палуба запознавме стотици поети и поетеси од нашето маало и од светот. Екипажот ни го пренесува во книгава курсот на патешествието, за да го фатат и оние што задоцниле, а на другите да не им избега од вид. Втората, исклучително драга книга во монографската едиција „Плочка“ го документира – со стихови и слики – едно од нашите најубави градски искуства. „Кај и да е, кај и да е…“

Цена: 400 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Астални проекции

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-00-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Астални проекции”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in