Авиотранспорт и негова регулатива: Студија за индустријата

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Air Transport and its Regulators: An Industry Study | Бр. на страни: 474 | Димензии: 140x206 | Корица: /

За добро да работиме во сегашноста и да сме подготвени за иднината, мора да ја познаваме историјата или народски кажано: како тоа се правело во минатото. Анализирајќи ја историјата, доаѓаме до заклучок како нештата се менувале до актуелниот момент, па следствено на тоа може да добиеме некаква слика за тоа што ќе се случува во иднината, а сето тоа ни дава предност во однос на конкуренцијата. Оној што сака да се здобие со таква предност во авиотранспортот, топло му ја препорачуваме оваа книга, во која се сублимирани сите факти од авиосообраќајот што се случиле во САД до средината на 1961 година.
Разработена е пазарната структура, јавното регулирање, управувањето со пазарот и неговите перформанси. Во првиот дел се истакнати економските елементи на пазарната структура. Понатаму се скицираат политиката на регулаторната комисија и нејзината подложност на административни проблеми и политички притисоци. Во еден момент, авторот анализира какви карактеристики би имал пазарот доколку го нема факторот регулатива. Во третиот дел се опишува шемата на пазарно однесување од страна на авиокомпаниите, политиката што ја водат главните превозници и ценовните движења. На крајот се сублимираат фактите и се нудат предлози за тоа како да биде сменета политиката на регулаторната комисија, со цел да се подобри работењето преку стандардизација.
Ричард Е. Кејвс
е професор по политичка економија на катедрата за економија при Универзитетот „Харвард“. Добитник е на многубројни награди и признанија. Учествувал како консултант во повеќе економски проекти. Има изработено повеќе студии и анализи за најразлични индустрии, меѓу кои и оваа за авиотранспортот.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 990 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Авиотранспорт и негова регулатива: Студија за индустријата

Категорија:
ИСБН: 978-608-4535-05-8

1 оценка за Авиотранспорт и негова регулатива: Студија за индустријата

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in