Бајка за зелената змија и убавата Лилјана: со предавање на Рудолф Штајнер

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 96 | Димензии: 115 х 185 mm | Корица: /

Бајката за зелената змија и убавата Лилјана e една безвременска, алегорична бајка која имала големо влијание врз Рудолф Штајнер и врз оформувањето на неговото учење. 

Тој бајката ја нарекол „тајно откривање“ или „апокалипса“. Бајката на Гете почнува со специфична слика: една река разделува две копна кои претставуваат две спротивности, сетилниот и духовниот свет. Приказната завршува со мост, кој е изграден преку жртва, и кој се протега помеѓу двете копна. Оваа книга е вистинска драгоценост за секој кој од кои било причини го проучува Гете.

Малиот Џим се разделува од своите родители за време на војната. За да преживее му треба сила поголема од сите стравотии што го опкружуваат. Низ улиците полни со ужаси и трупови, малото Британче очајно ги бара своите родители.
Затворено во јапонски концентрационен логор, тоа станува сведок на силната бела светлина над Нагасаки, кога бомбата го означува крајот на војната и новиот почеток на разорениот свет.

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Бајка за зелената змија и убавата Лилјана: со предавање на Рудолф Штајнер

Категорија:
ИСБН: 978-608-201-303-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Бајка за зелената змија и убавата Лилјана: со предавање на Рудолф Штајнер”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in