Бакакај

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Bakakaj | Бр. на страни: 274 | Димензии: 180x110 | Корица: /
Извадок:

Збирката раскази „Бакакај“ ги содржи раните творби на Гомбрович. Тоа првото дело што го објавил Гомбрович под насловот „Мемоари од пубертетот“, но при преобјавувањето на делото, самиот Гомбрович го променил насловот во „Бакакај“, според називот на улицата на која живеел во Буенос Аирес. Читањето на овие раскази дава поим за литературното мајсторство и за оригиналната опсервациска замисла на авторот и го олеснува разбирањето на неговите подоцнежни дела. Расказите во „Бакакај“ го откриваат фасцинантниот свет што го создал Витолд Гомбрович, еден од најважните и најдобрите писатели на дваесеттиот век. Во бизарните, фантастични и комични раскази, неговите ликови стануваат дел од модерното време, тие сонуваат, патуваат, лудуваат… Во „Бакакај“ се претставени луѓе од соседството во театрален секојдневен апсурд, во кој се можни и најфантастичните мисли и случки.

Цена: 300 ден

15 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Бакакај

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-04-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Бакакај”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in