Бактерии во агробиологијата: управување со болести

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 512 | Димензии: 150x235 | Корица: тврда

  Иднинатана земјоделството во голема мера зависи од нашата способност да јазголемиме продуктивноста без да се загрози долгорочниот потенцијал напроизводството. Апликацијата на микроорганизмите, како различнибактериски видови што го стимулираат порастот на растенијата (ПГПБ),претставува еколошка и економски одржлива стратегија. Употребата на овие биоресурси за зголемување на продуктивноста на културите добива сú поголемо значење на светско ниво.   „Бактерии во агробиологијата: Управување со болести“ разгледува различни аспекти на биолошката контрола и сузбивањето на болестите преку користење бактерии. Обработенисе теми кои вклучуваат: флуоресцентни псевдомонади, ПГПР коипродуцираат сидерофори, Pseudomonas инокуланти, биоконтролни агенси набаза на Bacillus, бактериска контрола на болести на коренови иклубенести култури, габични патогени на житните култури, почвени габични патогени, оомицетни фитопатогени и фитопаразитни нематоди.  

Цена: 2490 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Бактерии во агробиологијата: управување со болести

Категорија:
ИСБН: 978-608-247-789-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Бактерии во агробиологијата: управување со болести”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in