Барем наутро

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Барем наутро | Бр. на страни: 75 | Димензии: 185x120 | Корица: /
Извадок:

Имагинарното, структуирано во конкретни простори и ситуации, ја обвива оваа збирка раскази на Виолета Бојковска со атмосфера слична како кај современите јапонски раскажувачи. Неочекуваното и очекуваното, надворешното и внатрешното се преплетуваат во „доживувањата“ на ликовите кои говорат во некоја определена животна рамка, но со различен јазик. Писмото на Виолета Бојковска има авторска препознатливост и засебен свет. Оваа куса, но впечатлива збирка раскази со чудна топографија (како во некои книги на Калвино) нуди читателско уживање во пишувачката умешност на авторката Бојковска, во нејзината потрага по затскриените чинови на денешното човеково однесување, кон светот, но и кон себе. Александар Прокопиев

Цена: 150 ден

17 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Барем наутро

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-12-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Барем наутро”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in