БАСНИ

Автор: Езоп
Издавач: Конгресен Сервисен Центар | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 216 | Димензии: 20 cm | Корица: /

/Во басните на Езоп е карактеристично тоа што во нив главни јунаци се животните што зборуваат со јазикот на луѓето и таа особина подоцна ќе ја преземаат сите баснописци. Иако во тие басни човекот е претставен преку некое од многуте животни, сепак тој е централно суштество, и во секоја басна е опишан некој човечки порок или некоја негова слабост: човечката лакомост, завидливост, подмолност, но и многу човечки доблести: добрината, пријателството, гостопримството, чувството за правичност, здравиот разум итн.

И денес, чудесните басни на Езоп, кои се одликуваат со мудра едноставност и со пријатна привлечност, спаѓаат меѓу најчитаните книжевни творби насекаде во светот, тие се најомилена лектира не само за децата и младата популација туку и за возрасните читатели или, како што ќе каже големиот Бокачо, тие одговараат на секоја возраст; зашто секој во нив наоѓа нови мотиви за восхитување од божјата дарба на славниот баснописец и засекогаш му остануваат врежани во сеќавањето, како најскапоцени дарови на човештвото.

Цена: 248 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product БАСНИ

Категорија:
ИСБН: 9786084694441

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “БАСНИ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in