БДЕЕЊЕТО НАД СЕБЕ

Издавач: Нов Вавилон | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: БДЕЕЊЕТО НАД СЕБЕ | Бр. на страни: 106 | Димензии: 12,5 cm x 21 cm | Корица: мека

„Ова бдеење над себе е една можна анализа околу тоа како функционираат заедно моќта и еротиката. 15-те прераскажани сонови се читаат и како своевидна провокација со што Петрова се обидува да ги (раз)урне распространетите морални вредности. Во некои свои слики, кои прозвучуваат крајно поетски, се чувствува еден далечен одглас на Маркиз де Сад зашто тие поддржуваат една филозофија на екстремен индивидуализам. Нејзиниот лирски дневник-роман на моменти или слободно речено многу често нè запрепастува со шок-слики или шок-сцени кои не држат кој знае колку до некоја пристојност, манири и табуа. Таа како да има некој силен мерак за скандали и скандалозни, запрепастувачки доживувања зачинети со лути солзи и благи отрови.“ - Проф. д-р Весна МОЈСОВА-ЧЕПИШЕВСКА

Цена: 280 ден

99 на залиха

Спореди
Продавач Нов Вавилон

Report an abuse for product БДЕЕЊЕТО НАД СЕБЕ

Категорија:
ИСБН: 978-608-4864-05-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “БДЕЕЊЕТО НАД СЕБЕ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in