Бегство од биографија

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Бекство од биографије | Бр. на страни: 215 | Димензии: 140 х 205 | Корица: мека

Романот Бегство од биографија претставува романизирана биографија за Ѓорѓе Шагиќ, Србин кој на почетокот на 19 век, непосредно пред распадот на Караѓорѓевото востание, преку Унгарија и Германија пребегнува во Америка. А во Америка Шагиќ гради исклучителна кариера - и како борец за права, и како угледен политичар, научник и новинар. Романот изобилува со приказини за Шагиќ, алијас Рибар, алијас Фишер, а Бајац со извонредна раскажувачка умешност го отсликува неговото учество во Мексиканската револуција, во формирањето на американската царина и Националната банка. Поради својот придонес, Шагиќ е вбројан меѓу 100 најпознати историски личности во Америка.Секое заминување (како бегство, како цел, како искушение) – е освојување на слободата. И за секое делче од освоената слобода мора да се сноси одговорност. Пред себеси, пред Бога, пред другите.

Цена: 250 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Бегство од биографија

Категорија:
ИСБН: 9786084577997

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Бегство од биографија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in