Белата хризантема

Original title: White chrysanthemum | Num. of pages: 371 | Dimensions: 21 см | Cover: мека

Хана и нејзината помлада сестра Еми припаѓаат на островската заедница „хењо“, жени кои живеат од нуркање во длабоките води на морето на крајниот југ на Кореја. Еден ден Хана ќе здогледа јапонски војник кој се упатил на морскиот брег точно таму каде што Еми го чува својот улов. Од страв за сестра си, Хана со сета сила ќе заплива кон брегот. Така почнува приказната за двете сестри кои одеднаш и жестоко ги раздвоила војната. Раскажувајќи ја приказната за Хана 1943, и Еми како старица од современото доба, Белата хризантема не* води во мрачно и ужасно катче од историјата. но, меѓусебната њубов на овие две жени успева да донесе светлина доволна да го потисне военото зло.

Price: 588 ден

Out of stock

Notify me when the product will be in stock

Compare
Sold By Матица

Report an abuse for product Белата хризантема

Categories: ,
SKU: 978-608-10-0762-6

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Белата хризантема”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in