Белата тврдина

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Beyaz kale | Бр. на страни: 200 | Димензии: 21 | Корица: /

Орхан Памук е можеби најпознатиот современ турски писател, добитник на Нобеловата награда за литература во 2006 година. Неговите дела се занимаваат со соочувањата помеѓу Истокот и Западот, со проблемите на уметноста и на идентитетот, а честопати се споредувани со оние на Џојс, Набоков и Маркес. Еден млад Италијанец, кој патува од Венеција кон Неапол, е заробен од страна на отоманската флота и однесен во ропство во Истанбул. Таму, во јадрото на големата Империја, му е предаден на турскиот пронаоѓач наречен едноставно „учителот“, кој е негов идентичен двојник! Робот е принуден да го научи „учителот“ на сè што знае за науката, технологијата и медицината, но, исто така, и да му ги открие своите најдлабоки тајни. „Белата тврдина“ е третиот роман на Орхан Памук, во кој на интересен и возбудлив начин се испреплетуваат историјата и фикцијата, Истокот и Западот, науката и војната – сè во обид да се одговори прашањето: Кој сум „јас“?

Цена: 360 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Белата тврдина

Категории: ,
ИСБН: 978-608-259-651-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Белата тврдина”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in