Бели ноќи

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 112 | Димензии: 125X200 | Корица: /

Бели ноќи многумина го сметаат за сентиментален роман. Но тој е многу повеќе од тоа. Јунаците на Достоевски живеат во сиви станбени згради и во нечисти соби за издавање и тие места како судбина ги оковаат во беда од која нема излез до смртта. За да ја зголеми драмската напнатост, Достоевски ì дава на својата новела форма на исповед на главните јунаци, кои во прво лице ги изнесуваат своите психички проблеми.Момчето и девојката кои случајно се среќаваат една ноќ на речниот брег почнуваат да си ги раскажуваат своите животи и да ги изнесуваат пред нас своите очекувања и надежи за подобро утре. Тие се заробеници на својата осаменост и, за да можат да ја преживеат, создаваат необични приказни со кои ја разбиваат монотоноста на животот.Иако напишана пред повеќе од еден век, Бели ноќи е длабоко современа приказна за отуѓеноста меѓу луѓето и за нивната потрага по подобар живот.
Рангирано 5.00 од 5 според 3 рејтинзите на корисниците
(3 оценки на корисници)

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Бели ноќи

Категорија:
ИСБН: 9786082010489

3 оценки за Бели ноќи

 1. Rated 5 out of 5

  Ivana Lekikj (верификуван корисник)

 2. Rated 5 out of 5

  Марјана Георгиевска (верификуван корисник)

 3. Rated 5 out of 5

  Слаѓан

  Прекрасна новела, незаборавна 🙂

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in